Kutna Hora

Hrádek

Hrádek připomíná malý hrad nejenom jménem. Nemá sice hradní věž, ale kdo by ji na konci 15. století potřeboval? Tenkrát stejně jako dnes měl dům především reprezentovat majetek a vkus svého pána. A pán tohohle domu si mohl klidně vykračovat po městě v legračních středověkých botách a nikdo se mu nesmál. Budil respekt stejně jako jeho dům. Tedy aspoň teoreticky.

HradekHrádek byl původně dřevěnou tvrzí chránící město, ale postupně byl přestavěn na obytné sídlo. Vystřídal několik majitelů, kteří mu dali okázalou gotickou podobu a v roce 1490 ho za tučný peníz koupil Jan Smíšek z Vrchovišť. Tento nový majitel by klidně mohl být patronem všech zbohatlíků. Za 30 let svého podnikání v Hoře se z průměrného kutnohorského těžaře vypracoval na jednoho z nejbohatších lidí v Českém království. Zlé jazyky tvrdí, že to byl podvodník a majetek čerpal z tajné huti, kterou maskoval jako černou kuchyni. Možná mají zlé jazyky pravdu, ale pan Smíšek zároveň sponzoroval stavbu chrámu sv. Barbory a úpravu kostela sv. Trojice. Na druhou stranu mohlo být i tohle počínání praktické, protože být za dobře s patronkou horníků Barborou, bylo jako naklonit si diplomatku mezi Bohem a vlastním měšcem. Přestavbou kostela sv. Trojice zase investoval do budoucna, neboť rodinná hrobka, kterou tu vystavěl, měla sloužit jako příbytek, ve kterém hodlal strávit drahně času; tedy minimálně do vzkříšení. Ať už to bylo jakkoli, pán z Vrchovišť dal Hrádku jeho dnešní rozměry a lesk. V roce 1492 získal šlechtický titul a svůj nový erbovní znak s bílým jednorožcem nechal namalovat snad úplně všude, takže nikdo z příchozích nemohl pochybovat, že se ocitnul v domě aristokrata. Přináležitost k šlechtě zdůraznil i vnějším gotickým rázem stavby, ale ve vnitřních prostorách dával přednost renesanci, která mu skýtala i daleko větší pohodlí. Vždyť gotická a renesanční postel, to je jako nebe a dudy.

HradekOd 17. století to šlo s prestiží Hrádku z kopce. Vdova po Zbyňkovi Libštejnském z Kolowrat si tu založila nelegální živnost a provozovala v Hrádku řeznictví, pekařství a dokonce tu čepovala pivo. Vlastně tu mohlo být docela veselo, ale pravda je, že řvaní poráženého dobytka a odrhovačky horníků lesk aristokratickému sídlu nepřidají. Časy hodokvasu vystřídala jezuitská strohost, když si tu jezuité zřídili koleje a později byl objekt využíván jako městská škola. Za 2. světové války Hrádek dokonce obývali i četníci. Tedy nic proti četníkům, ale četníci a gotika, to je trochu moc…..Dnes v Hrádku sídlí České muzeum stříbra, které pro vás připravilo dva okruhy expozic. Jednak si můžete prohlédnout expozici o historii města a dozvědět se něco o životě místních patricijů, jednak si můžete prohlédnout vzorky všech rud, které se tu těžily. Největší atrakcí je ovšem II. okruh - cesta stříbra.

Info

Adresa:
Barborská 28, 284 01 Kutná Hora
Tel.: 327 512 159
E-mail: info@cms-kh.cz
Objednávky: objednavky@cms-kh.cz

Otevřeno:
otevřeno denně kromě pondělí
duben a říjen 09:00 - 17:00 hod.
květen, červen a září 09:00 - 18:00 hod.
červenec a srpen 10:00 - 18:00 hod.
listopad - 10:00 - 16:00 hod.
prosinec - březen zavřeno
(poslední vstup 90 min před koncem otevírací doby. Doporučujeme předem objednat návštěvu větších skupin.)

Vstupné:
Prohlídka I. okruh
(Město stříbra)
dospělí 70,- (snížené 40,-)
Prohlídka II. okruh
(Cesta stříbra)
dospělí 120,- (snížené 80,-)
Prohlídka I. + II. okruhu
dospělí 140,- (snížené 90,-)

Cizojazyčný výklad:
Prohlídka I. okruh
(Město stříbra)
dospělí 90,- (snížené 60,-)
Prohlídka II. okruh
(Cesta stříbra)
dospělí 140,- (snížené 100,-)
Prohlídka I. + II. okruhu
dospělí 160,- (snížené 110,-)

Dětem v doprovodu rodičů je vstup do dolu povolen od 7 let, dětem ve skupině od 10 let.

Penzion Sedlec
Cena od: 220 Kč os./noc
Hotel Kréta
Cena od: 500 Kč os./noc
Hotel Zlatá Stoupa
Cena od: 750 Kč os./noc
Hotel Opat
Cena od: 1800 Kč os./noc
Přidat hotel 
Copyright 2007 Online Travel Solution © Poděkování